Archiwa kategorii: Bez kategorii

Welcome Center w Zamku Książ

1 marca 2017 roku w Zamku Książ został podpisany list intencyjny „W sprawie stworzenia pawilonu powitalnego Zamku Książ”.

Czy dobrze, że taki obiekt powstanie? Nie do końca się z tym zgadzamy. Wcześniej takie funkcje pełniła Ośla Brama i budynki jej towarzyszące. Obecnie prawie nie wykorzystane.

No cóż, może łatwiej przejść z okolic zbiornika przykrywającego szyb przed zamkiem (szumnie zwanego fontanną, lub zbiornikiem przeciwpożarowym) niż do Oślej Bramy. Dodatkowym argumentem byłaby stylowa winiarnia w podziemiach…

Co ma do tego nasze Stowarzyszenie?

Otóż 01.11.2015 roku przeprowadziliśmy oficjalne prace badawcze na terenie planowanego obiektu. W ich wyniku udało się potwierdzić istnienie zachowanych w bardzo dobrym stanie piwnic dawnego zajazdu (a później browaru i piekarni).

Nieistniejący obecnie budynek po prawej stronie zamku.

 

Prace prowadzone były przy współpracy Zamku Książ i pod nadzorem Konserwatora Zabytków.

Piwnice zasypane są ziemią wsypująca się przez dawne piwniczne otwory okienne. Podejrzewamy, że w części zasypano je też celowo. Świadkowie mówią, iż były w pełni dostępne  i drożne jeszcze na początku lat 70-tych. Michał Szura był w tamtym okresie, w jednym z takich pomieszczeń z pięknym ornamentowanym portalem drzwiowym z piaskowca. Twierdzi też, że w piwnicy był kanał którym płynęła swobodnie woda kanałem przy ścianie – czyli działało odwodnienie jakiejś nieznanej części podziemi. Niestety nie weszliśmy do tego pomieszczenia. Istnienie tu browaru i w pobliżu starej podziemnej lodowni, może świadczyć, że piwnice są bardzo rozległe i łączyły pobliskie obiekty.

Planowaliśmy dalsze prace poszukiwawcze w celu weryfikacji pozostałych piwnic i obiektów podziemnych. Dlaczego dopiero teraz informujemy o tym wydarzeniu? Ponieważ związani byliśmy dżentelmeńską umową z poprzednim Prezesem Krzysztofem Urbańskim, aby nie informować mediów o tej sprawie. Dlaczego? Prozaiczna sprawa – pieniądze i wstrzymanie planowanych inwestycji w tym terenie.

Ponieważ pominięto Stowarzyszenie w powyższym temacie, czujemy się zwolnieni z obietnicy. Dlatego publikujemy materiały i oficjalnie zgłaszamy temat. Biuro Rzeczy Znalezionych UM w Wałbrzychu odmawia przyjęcia wszelkich naszych zgłoszeń. Oficjalnie więc tu oznajmiamy, że wiemy o ukrytych pomieszczeniach podziemnych oraz możemy domniemywać,  iż zostały w nich ukryte rzeczy ruchome o cennej wartości. Dlatego też żądamy znaleźnego w myśl obowiązujących przepisów prawa.

 

 

Waldenburg maj 1945

W dniu dzisiejszym w fili nr 7 Biblioteki Pod atlantami na Piaskowej Górze, miał miejsce wykład z cyklu „Historie które warto pamiętać”. Wykład dotyczył wydarzeń z maja 1945 roku w rejonie Waldenburg-a.

Jednym z omówionych wydarzeń, była historia związana ze sztabem Armii Środek ( Heeresgruppe Mitte)  oraz osobą feldmarszałka Ferdynanda Schörnera.  Pobytem tego sztabu w Bad Salzbrunn oraz z amerykańską akcją w czeskim uzdrowisku Velichovki.

Pod koniec wojny niewielka grupa amerykańskich pancerniaków dotarła do Velichovek, prawdopodobnie celem negocjacji z Schörnerem. Nigdzie jednak nie zostało jeszcze opublikowane co było przedmiotem negocjacji.

Zadaniem misji było dostarczenie do sztabu Grupy Armii Środek, dowodzonego przez feldmarszałka Ferdinanda Schörnera, aktu kapitulacji Niemiec podpisanego 7 maja 1945 w Reims. Wysyłanie misji było najwyraźniej uzgodnione w Reims, gdzie Jodl zwrócił uwagę Dowództwu Sił Sojuszniczych, że niektóre jednostki niemieckie, zwłaszcza te walczące przeciwko Armii Czerwonej, mogą aktu kapitulacji nie przestrzegać. W związku z tym do sztabu Grupy Armii Środek miał być wysłany specjalny posłaniec OKW, który miał osobiście dostarczyć warunki kapitulacji. MeyerDetring

W tym celu Brytyjczycy wysłali do Pilzna pełnomocnika Dönitza plk. Wilhelma Meyer-Detringa, którego miała amerykańska misja dowieźć do Velichovek, gdzie był sztab Grupy Armii Środek. Organizację misji powierzono pułkownikowi Robertowi H. Pratt’owi ze sztabu V Korpusu 3 Armii USA. W misji wzięli udział żołnierze 23 szwadronu zwiadu 16 Dywizji Pancernej. W jej skład wchodziło 5 wozów opancerzonych M8 Greyhound, trzy samochody terenowe, dwie limuzyny, samochód reporterski oraz sanitarka. Kolumna była dowodzona przez mjr. Carl’a O. Dowd’a, misji towarzyszyli dwaj wojskowi dziennikarze i korespondent agencji Reuters, a obecny miał być też czeski oficer. Trasa wiodąca ok. 200 km za uzgodnioną amerykańsko-sowiecką linię demarkacyjną prowadziła przez:
Žebrák, Zdice, Beroun,Řeporyje, Dušníky, Jinonice, Motol, Pragę, Hloubětín, Mochov, Sadską, Poděbrady, Chlumec nad Cidlinou, Hradec Králové, Hořice, Jaroměř. Velichovki_02

W rozmowach ze stroną niemiecką w Velichovkách został przekazany akt kapitulacji, a Meyer-Detring miał przekazać rozkaz do wycofania się całej grupy armii na zachód. Niemiecka strona powinna zważać na przebiegające czeskie powstanie, które przerwało drogi komunikacyjne i może powodować, że niektóre jednostki nie dotrzymają warunków kapitulacji. Co do negocjacji, które zakończyły się o 11 godz. istnieje duża niepewność, w szczególności w tym, czy był na nich obecny sam Schörner. KAS5b2d60_C_03

W dniu 9.05.1945 jeden z radzieckich oficerów wszedł do pewnego atelier fotograficznego w Hradec Kralove i tam zobaczył na ścianie zdjęcia z tej operacji. Okazało się, że Rosjanie nic nie wiedzieli o tym wydarzeniu. Oficer wpadł w furię – waląc pięściami w kontuar, zażądał wydania wszystkich zdjęć i negatywów. Jednak pewne negatywy przetrwały.

Dlaczego amerykanie obawiali się, że pewne niemieckie jednostki wojskowe nie uznają aktu kapitulacji? Ponieważ były to jednostki złożone z żołnierzy rosyjskich, ukraińskich, estońskich lub kozaków. Jakie mogły być konsekwencje pójścia do radzieckiej niewoli? Po wielu latach nie wyjaśniono tego do końca. Ale w większości ci żołnierze zostali zabici. Dlatego chcieli poddać się amerykanom a nie Rosjanom.

 

 

Strażnicy

Strażnicy na Dolnym Śląsku. O co chodzi z tymi strażnikami? Tyle lat po wojnie, a tu jakieś opowiadania o „Strażnikach”, którzy chronią miejsca i depozyty. Przecież to bajki „z mchu i paproci” tak powiedzą racjonaliści. A eksploratorzy i ludzie mający na co dzień kontakt z terenami Dolnego Śląska? Oni wiedzą swoje.

Nic tu nie jest dziełem przypadku. A jeżeli zdarzyło się przypadkowo to za moment zostanie doprowadzone do „normalności”. Są osoby, które o to zadbają. Dlaczego i po co?

Dlatego, że Dolny Śląsk nie miał być polski. Ot wypadek przy pracy. Nie taki wypadek. To katastrofa i trzeba zminimalizować straty oraz konsekwencje pomyłki.

Werwolf – przecież on nigdy niczego nie zrobił. A tak ogólnie to tylko teoria. Takie informacje znajdziecie w necie. To dlaczego w niemieckich publikacjach o tej organizacji pisze się całkiem poważne opracowania?

W Bad Salzbrunn 11 marca 1945 powołano Werwolf do istnienia.

Werwolf 2Werwolf 1

 

 

 

 

 

 

 

Feldmarszałek Ferdinand Schörner był jednym z sygnatariuszy utworzenia tej organizacji. On także, w swoich rozkazach nakazał wykonanie skrytek z materiałami bojowymi, żywnością, lekarstwami i środkami pieniężnymi niezbędnymi do walki po wojnie.

Świadkowie mówią o aktywnej roli takich osób do dnia dzisiejszego.

To historia. Dzisiaj „Strażnicy” pracują inaczej. Mają pełne wsparcie logistyczne i finansowe. Przez kogo? …