Archiwum kategorii: Tajemnice

Podziemne miasto Włodarz

Uważamy, że nadszedł czas aby pewne fakty ujrzały światło dzienne. A to co było tajne stało się jawne.  Mimo upływu wielu lat i zmian ustrojowych w Polsce, Polacy nie doczekali się ujawnienia tajemnic związanych z Dolnym Śląskiem. Nie chcę na tej stronie pisać dlaczego tak się dzieje. Myślę, że przeczytacie to miedzy wierszami. Dlatego nadeszła pora i czas aby nie zamykać się w „swoim grajdole” lecz dla dobra wspólnego podzielić się wiedzą w istotnych tematach. Wielu będzie oceniało takie działania jako chwyty marketingowe lub klub wspólnych interesów. Tak – to klub wspólnych interesów dla dobra wspólnego.

Nasze Stowarzyszenie otwiera się na współpracę z tymi, którzy chcą pokazać  – to co ukryto pod przykrywką „Tajne specjalnego znaczenia”.

RIESE to nie bajka dla dzieci i paranoja szalonych nazistów. To realny projekt z dziedziny wojskowości.

Dlatego podjęliśmy współpracę z Krzysztofem Szpakowskim w celu ujawnienia takich tajemnic.

Archiwa Społeczne

cert002_02           W ciągu kilku lat  działalności SDGB udało nam się pozyskać materiały archiwalne oraz zeznania naocznych świadków z okresu II Wojny Światowej oraz lat powojennych Dolnego Śląska.

           Czym jest rozmowa z człowiekiem, który widział to czego my nie możemy już zobaczyć i dzieli się z nami historią tamtych lat? Trudno to opisać. Ale jest to wspaniałe przeżycie dla słuchacza. Zachować to dla siebie czy się podzielić ze społeczeństwem? Natura eksploracyjna podpowiada – nie ujawniać do czasu wyjaśnienia. Ale jak można nie przekazać tej wiedzy – choćby młodzieży, która szuka swoich korzeni na tym terenie. Nie jest prostą rzeczą publikacja takich nagrań. Wiążą nas aspekty prawne. certyfikat           Mając tego świadomość uczestniczyłem w szkoleniu „Fundacji Ośrodka KARTA” – Jak skutecznie prowadzić archiwum społeczne. Dwa tygodnie wykładów online ze wspaniałymi wykładowcami. Jaki był tego efekt? Zupełnie inne i świadome spojrzenie na archiwistykę społeczną. To także, poznanie znaczenia dóbr osobistych świadka oraz jego rodziny. Pozyskanie takiego nagrania nie jest łatwe. Nie każdy chce mówić do mikrofonu lub przed kamerą. Nie każdy zgadza się na późniejszą publikację jego zeznań. Są tacy, którzy zezwalają na publikację dopiero po swojej śmierci.  Czy warto się więc starać o takie nagrania? Tak. To nie podlega dyskusji. Nagrania są dokumentem. Czy świadkowie zawsze mówią prawdę? Może nie zawsze. Pamięć po kilkudziesięciu latach jest zawodna. Ale nawet takie nagrania są pasjonujące.

           Będziemy publikowali na tej stronie takie nagrania.

Tadeusz Moderski

moderski -obr

             W numerze 179 „Trybuny Opolskiej” z roku 1964, ukazał się artykuł pod tytułem „Przeżyłem podziemne piekło Walimia”. Jest to wywiad dziennikarza tej gazety z Tadeuszem Moderskim z Poznania.

              Dlaczego zamieszczam ten artykuł? Ponieważ opisuje mało znane fakty z budowy podziemnych kompleksów w Górach Sowich. Świadek mówi o 3 a może i o 5 poziomach podziemnych budowli. Opowiada także o tym co tam robił i co tam widział.

             Myślę, że będzie to bardzo ciekawa lektura, dająca wiele powodów do przemyśleń w tym temacie.

            Artykuł związany jest także z pierwszą oficjalną akcją Ludowego Wojska Polskiego w tym terenie. Tak jest tam napisane. Nie napisano jednak co Wojsko Polskie robiło tam wcześniej?

Przejdź do artykułu.