Archiwum kategorii: Eksploracja

Książ – podziemia PAN

Trwają prace stowarzyszenia, mające na celu wyjaśnienie – czy istnieją nieznane poziomy i pomieszczenia podziemne pod zamkiem Książ.

P1090843Zostały przeprowadzone badania georadarowe z powierzchni nad poszukiwaną Komorą Waisa oraz przeprowadziliśmy wizję lokalną w obrębie podziemi Polskiej Akademii Nauk. Oba te badania oraz planowana jeszcze ich korelacja ze szczegółowymi pomiarami geodezyjnymi oraz pomiarami georadarowymi wewnątrz podziemi PAN, pozwolą na precyzyjne ustalenie stanu faktycznego.

IMG_3366 dno szybu sztolnia 3Możemy już jednak zakomunikować, że natrafiliśmy na nieznane pustki w obrębie górotworu pod zamkiem Książ.

Pozostaje teraz opracowanie planu i metod poszukiwawczych pozwalających na penetrację tych podziemi. Mamy nadzieję, że uda się to przeprowadzić jeszcze w tym roku.

Film z wizji lokalnej: Książ – podziemia PAN

 

 

 

Szkolenie saperskie

IMG_0609.2
Miny

Jak groźne są niewybuchy nie trzeba nikomu tłumaczyć. Czym się może skończyć świadome lub nieświadome, potracenie lub przemieszczenie takiego obiektu to tez wydaje się być wiadome. Jednak przezorności – nigdy nie za wiele.

Dzięki uprzejmości pana Stanisława Gabrysia – właściciela  „Muzeum Broni i Militariów” w Witoszowie pod Świdnicą, członkowie stowarzyszenia, mogli zapoznać się z zagrożeniami saperskimi, jakie mogą spotkać podczas eksploracji. Mogliśmy zapoznać się z większością min, granatów i pocisków – wykorzystywanych jako pułapki w obiektach poniemieckich z czasu II Wojny Światowej.

IMG_0608.1
Szkolenie saperskie

Okazuje się, że wiedza potoczna, nie zawsze jest wiedzą fachową. Do tego dochodzą realia środowiska w jakim został pozostawiony zazbrojony ładunek wybuchowy. Wydaje się, że minęło wiele lat i są to już tylko metalowe skorupy z zadawnioną historią. Nic bardziej mylącego!

Wiele z tych „pułapek’ jest wciąż aktywnych. Dlatego wiedza i rozwaga, nakazują dalece idącą ostrożność w kontaktach z takimi obiektami.

Zapraszamy do zwiedzenia tego muzeum. Ilość eksponatów jest imponująca. Są tam też perełki, których nie zobaczycie w innych muzeach w Polsce.