Archiwum kategorii: Wałbrzych

Tematy związane z Wałbrzychem.

Schlesier-Ehrenmal

               W portalu regionalnym „Region Fakty” ukazał się mój wywiad w temacie Mauzoleum na   Nowym Mieście w Wałbrzychu (Schlesier-Ehrenmal). Ma on na celu przybliżenie tego tematu oraz pokazanie go w innym świetle – bez „aureoli zła”.

Link do wywiadu: „Ostatnia świątynia Hitlera popada w ruinę

Mauzoleum_M_1                Czy jest szansa aby obiekt odżył i stał się miejscem spacerów i rozrywki wałbrzyszan lub miejscem kultury? Odpowiadam na to w tym wywiadzie. Mauzoleum w Wałbrzychu, nazywano Wzgórzem V Festiwalu. V Światowy Festiwal Młodzieży i Studentów odbył się w Warszawie w dniach 31.07 – 15.08.1955 roku. Nadanie takiej nazwy  – mogę domniemywać, miało przypisać to miejsce i wzgórze młodzieży miasta Wałbrzycha. Odbywały się tu festyny miejskie. Było to miejsce spotkań, spacerów i wypoczynku wałbrzyszan. Nikt się wtedy nie bał tego miejsca. Bawiły się w nim dzieci. Planowano rozbudowę obiektu o restaurację, parkingi, minigolfa, boiska i aranżację terenów zielonych oraz modernizację amfiteatru. Czy więc władze w tamtym okresie nie znały historii tego miejsca? Owszem znały i to bardzo dobrze. Mimo tego nie wyburzono Mauzoleum.

             Stowarzyszenie „Dolnośląska Grupa Badawcza” chce wyjaśnić tajemnice i legendy związane z tym miejscem. Planujemy tam dalsze prace badawcze.