Strażacy.

Znalazłem kiedyś na portalu aukcyjnym „ebay.de”, zdjęcia przedstawiające strażaków na tle instalacji technicznych w lesie. Zdjęcia przez sprzedającego były wstawione w – lokalizacji Harz. Jednak w opisie i w późniejszym kontakcie, sprzedający stwierdził, cyt „że tak na prawdę, nie wie gdzie wykonane zostały te zdjęcia”.

Po sfinalizowaniu aukcji, zdjęcia zostały wysłane na mój adres. Jednak nigdy do mnie nie dotarły. Dlaczego? Sprzedający zgłosił w Deutsche Bundespost reklamację. Okazało się, że zdjęcia „zaginęły” – a właściwe, byłoby powiedzieć – zostały skradzione – na terenie Niemiec. Przypadek?

fo206 004_1

Mówi się wiele o strażnikach, na terenie Dolnego Ślaska. A co powiecie o „strażnikach” na terenie Niemiec? Kto blokuje zdjęcia i dokumenty z Dolnego Śląska? Są w sieci zdjęcia, z tamtego okresu z wszystkich frontów i miejsc w Europie. Ale „rodzynkami” są zdjęcia i dokumenty z Dolnego Ślaska. Czyżby zabrakło aparatów fotograficznych, klisz i wywoływacza?

fo206 001_2

Warto przyjrzeć się dokładniej tym zdjęciom. Ukazują one to, o czym nie pisze się i nie mówi, w opracowaniach na temat Riese i Gór Sowich. Są to instalacje, prowadzone nie w ziemi, a na stalowych (kratownicowych) słupach. Następnie – obiekty o konstrukcji drewnianej, nie będące barakami. Obiekt za strażakami, posiada nadbudowaną wieżę.

Istnieje wiele innych ciekawych instalacji technicznych, które były wykorzystywane przy budowie obiektów w górach. Następnym tematem, będą kolejki linowe i ich zastosowanie.